نسیم اقتصاد- دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز از رونمایی نخستین بولتن آماری جی یی سی اف در نوزدهمین نشست این مجمع در مسکو خبر داد و گفت: ظرف 2 ماه آینده این بولتن چاپ و در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از شانا، محمدحسین عادلی درباره مهمترین مباحث مطرح شده در نوزدهمین نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز در مسکو (12 مهرماه) اظهار کرد: در این نشست، برنامه پنجساله‌ای که ازسوی دبیرخانه مجمع  و با استناد به سند راهبردی دبیرخانه تهیه شده بود تصویب شد.
وی افزود: همچنین در این نشست، میزان تقاضا و عرضه برای گاز خط لوله و گاز مایع ال ان جی و به‌ویژه وضع گاز شل آمریکا و گاز استرالیا، میزان تجارت و انواع قراردادهای گاز، وضع قیمت گاز در مناطق مختلف و به‌ویژه ال‌ان‌جی و قراردادهای بلندمدت و همچنین نسخه جدید چشم انداز بلند مدت بازار گاز برای سال 2017 مورد بحث واقع شد.
نوزدهمین نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز 12 مهرماه در مسکو برگزار شد. در این نشست یوری سنتورین (Yury sentyrin) از روسیه به عنوان دبیرکل جدید این مجمع با کسب اکثریت آرا برگزیده شد که دوره فعالیت وی از یکم ژانویه 2018 آغاز می‌شود.
کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، امارات، 12 عضو اصلی جی یی سی اف هستند و هلند، نروژ، عراق، عمان، پرو و آذربایجان به عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز شرکت می کنند.
وزیران نفت و انرژی مجمع کشورهای صادرکننده گاز 44 درصد از تولید گاز جهان، 67 درصد از ذخایر گازی جهان، 64 درصد از انتقال گاز با خط لوله و 66 درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما