نسیم اقتصاد- معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور گفت: اجرای برنامه بازتوانی نیروگاه‌ها می‌تواند باعث افزایش 10 تا 15 درصدی راندمان نیروگاه‌ها شود که البته این امر نیازمند سرمایه گذاری حداقل 3 میلیارد دلاری است.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از پاون، مهندس حمیدرضا عظیمی معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور در مورد سهم نیروگاه‌های حرارتی از کل برق تولیدی کشور اظهار داشت: از 77 هزار مگاوات ظرفیت فعلی نیروگاهی کشور، سهم نیروگاه‌های حرارتی (بخاری، گازی و سیکل ترکیبی) بیش از 62 هزار مگاوات (معادل 81 درصد) است که در این میان نیروگاه‌های گازی دارای بیشترین سهم با 35.3 درصد، نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با 25.4 درصد و نیروگاه‌های بخاری با سهم 20.5 درصد هستند.
وی افزود: تا پایان سال 95، متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی 37.8 درصد بوده که امیدواریم بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده بتوانیم تا پایان برنامه ششم توسعه، راندمان نیروگاه‌ها را از طریق اجرای طرح بازتوانی در حد مناسبی افزایش دهیم.
وی تصریح کرد: برای اجرای هر چه سریع‌تر اجرای برنامه بازتوانی نیروگاه‌ها ابتدا به ظرفیت‌های قانونی همچون؛ ماده 12 قانون رفع موانع تولید متوسل شدیم که متأسفانه تاکنون استفاده از این ظرفیت قانونی بی نتیجه بوده است.
عظیمی خاطرنشان کرد: اجرای برنامه بازتوانی نیروگاه‌ها می‌تواند باعث افزایش 10 تا 15 درصدی راندمان نیروگاه‌ها شود که البته این امر نیازمند سرمایه گذاری حداقل 3 میلیارد دلاری است.
وی در مورد ظرفیت فعلی نیروگاه‌های حرارتی فرسوده کشور که دارای عمری بیش از 25 سال هستند، گفت: هم اکنون حدود 3300 مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی فرسوده با راندمانی نزدیک به 21 تا 25 درصد در کشور وجود دارد.
وی ادامه داد: از این میزان 25 نیروگاه قدیمی مربوط به بخش دولتی با ظرفیتی نزدیک به 2200 مگاوات است و بقیه نیز مربوط به بخش غیر دولتی می‌شود.
وی تأکید کرد: استفاده از ظرفیت فعلی ماده 12 قانون رفع موانع تولید می‌تواند دربازتوانی این نیروگاه‌ها و جایگزین ساختن نیروگاه‌های جدید با راندمانی بالاتر و مصرف سوخت نازل‌تر می‌تواند بسیار راهگشا باشد.
معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور گفت: البته در یکسال گذشته مذاکرات بسیارخوبی با شرکت‌های ژاپنی که از جمله بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده توربین‌های گازی در جهان هستند، انجام شده که امیدواریم بتوانیم تا پایان سال جاری قراردادهای احداث 2 واحد نیروگاهی با ظرفیتی بالغ بر 1000 مگاوات و راندمان 60 درصد را با این شرکت‌ها نهایی کنیم.
وی تصریح کرد: همچنین عملیات احداث یک بلوک سیکل ترکیبی 500 مگاواتی در زرند کرمان در تابستان سال جاری آغاز شده که امیدواریم با بهره برداری از آن در دو سال آینده بتوانیم نیروگاه فرسوده فعلی زرند را از مدار خارج کنیم.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما