نسیم اقتصاد- بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده از سوی مسئولان، ظرفیت تولید نفت خام ایران 4.8 میلیون بشکه در روز و تولید نفت خام ایران بیش از 3 میلیون و 800 هزار بشکه در روز است. صادرات نفت خام و میعانات گازی در مردادماه نیز 2.6 میلیون بشکه اعلام شده است.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، بررسی بازارهای جهانی نفت حاکی از آن است که به تبع افزایش  تقاضای خرید نفت از ایران از سوی خریداران نفت جهان،صادرات نفت خام و میعانات ایران نیز افزایش یافته است.حجم صادرات صورت گرفته از طریق نفتکش‌ها از بنادر ایرانی در اوت(ماه گذشته) 2.5 درصد رشد کرد و به 2.42 میلیون بشکه در روز در مقایسه با 2.37 میلیون بشکه در روز در ژوییه رسید.
الاکلنگ خرید نفت ایران در آسیا
درحالی که هند میزان خرید نفت از ایران را به دلیل مشکلات پیش آمده بین دو کشور برای توسعه میدان گازی فرزادB کاهش داده است، میزان خرید نفت ایران از سوی چین افزایش یافته است و از 638 هزار و 322 بشکه در روز در ژوییه به 693 هزار و 419 بشکه در روز در اوت رسید . این در حالی است که صادرات به هند در اوت بر مبنای ماه به ماه به میزان 167 هزار و 258 بشکه در روز کاهش پیدا کرد. در نتیجه فروش کمتر به هند، کره جنوبی با خرید 284 هزار و 742 بشکه در روز، دومین خریدار بزرگ نفت ایران در اوت شد.
صادرات ایران به ژاپن همچنان به روند نزولی ادامه داد و به میزان 43 هزار و 162 بشکه در روز کاهش یافت.
اروپایی ها مشتری پرو پاقرص نفت ایران
اروپاییان یکی از مشتریان پر و پا قرص طلای سیاه ایران محسوب می شوند و سهم آن ها از صادرات نفت ایران با افزایش تقاضا از سوی ایتالیا، فرانسه، هلند و یونان، رشد چشمگیری پیدا کرد. به طوریکه یکی از دلایل افزایش صادرات نفت ایران در ماه میلادی گذشته افزایش تقاضا در  اروپا بوده است.صادرات نفت ایران به اروپا در اوت بهبود پیدا کرد و به 835 هزار و 742 بشکه در روز رسید که تقریبا 200 هزار بشکه در روز رشد ماه به ماه داشت.
ترکیه با واردات 256 هزار و 258 بشکه در روز در ماه گذشته، بزرگترین خریدار نفت ایران در اروپا ماند.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما