نسیم اقتصاد- کاهش قیمت نفت ، افزایش نرخ ارز ، مسائل سیاسی و کسری بودجه دولت متغیرهایی است که درظاهر شاید ربط چندانی به هم نداشته باشند اما اگر عینک اقتصادی را برچشمانمان بگذاریم می توانیم علت روند اتفاقات اخیر اقتصادی درکشور را به راحتی تحلیل کنیم.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد، ازآنجایی که اقتصاد ایران متکی به نفت است و حداقل 40درصد درآمدهای ارزی دولت از محل فروش نفت شناسایی می شود، بنابراین شوک قیمتی نفت می تواند تاثیرات اقتصادی بر بدنه دولت وارد کند و عدم مدیریت شوک های قیمتی نفتی سبب می شود که دولت از هزینه های عمرانی بکاهد و آن را به هزینه های جاری منتقل کند که متعاقب آن بسیای از طرح‌های نیمه‌تمام در بخش عمرانی به حال خود رها شده  و این مسأله رکود و بیکاری را دوچندان خواهد کرد بدین ترتیب بی‌ثباتی از حوزه اقتصاد به حوزه‌های اجتماعی و سیاسی نیز سرایت کرده و بخش ارزی ، پرداخت‌ها و کسری بودجه را نیز درگیر خود می کند و اینگونه است که زنجیره عوامل از حوزه نفت مانند ویروسی قوی به جان دیگر بخش های جامعه افتاده و آن ها را نیز مبتلا می کند .
کمترین رقم صادرات نفت اوپک در ماه گذشته
برطبق تحقیقات موسسه تامسون رویترز صادرات نفت اوپک در ماه اوت به 25.19 میلیون بشکه در روز رسیده که پایین ترین رقم از ماه آوریل تاکنون بوده است. بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا در پایان معاملات دیروز با یک دلار و 61 سنت، معادل 3.28 درصد کاهش به 47 دلار و 48 سنت رسید. قیمت نفت برنت نیز در پایان معاملات دیروز 71 سنت، معادل 1.30 درصد افت داشت و به 53 دلار و 78 سنت رسید .


محبی نیا : با ادامه روند نزولی شدن قیمت نفت نتیجه خوبی برای کشور نمی بینم
جهانبخش محبی نیا – نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درخصوص کاهش قیمت نفت گفت: رویکرد ما به سیاست های ارزی برپایه وابستگی بیش از حد به نفت است که سالیان سال است کشور ما به دنبال کم کردن این وابستگی بوده که تا به حال دراین زمینه موفق نبودیم که لازمه آن طراحی یک برنامه کاری موثر درجهت جمع وجور کردن آسیب هایی که متوجه این بخش از اقتصاد کشور می شود و تا به حال تلاش خاصی  دراین زمینه صورت نگرفته است .
عضو خانه ملت افزود: نوسان نرخ ارز تنها از قیمت نفت متاثر نیست بلکه ناشی از عوامل سیاسی چون تحریم و ناامنی درخاورمیانه نیز می باشد که بر اقتصاد اثرگذار است و چنانچه این روند ادامه یابد،  نتیجه خوبی تا پایان سال برای کشور متصور نمی بینم و با ادامه این روند، ناامنی و عدم ثبات بیشتر شده و بدون شک نظام مالی کشور و بودجه را  با بحران های زیادی مواجه خواهد کرد  . این بحران به شکل تاثیر در کسری بودجه و تخصیص ها و پرداخت ها نمودار خواهد شد که طبیعتا  چنین اوضاعی به صلاح اقتصاد کشور نخواهد بود .
کسری بودجه دولت، بیشتر متمرکز قیمت نفت است
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس  با اشاره به کسری بودجه دولت تا پایان سال گفت: نمی توان با قطعیت از  میزان کسری بودجه دولت سخن گفت بلکه باید شرایط بازار را همواره با احتمالات پیش بینی کرد چرا که منابع مالی ما درطول سال جمع آوری می شود و ممکن است روند معکوسی را تا پایان سال شاهد باشیم اما آنچه که مسلم است این است که حوزه متاثر از بودجه و سیستم های اداری ، عمرانی و دیگر بخش های اقتصادی بیشتر تحت تاثیر قیمت نفت بوده و بدون شک کسری بودجه دولت بیشتر متمرکز قیمت نفت است و به نظر می رسد دولت تمهیداتی دراین خصوص اندیشیده باشد که  تخصیص بهینه منابع ، قیچی کردن پرداخت های اضافی و حذف بخش های غیرضروری بسته های پیشنهادی دولت برای کاهش شکنندگی این پدیده است.
عضو کمیسیون بودجه مجلس درادامه بیان کرد: بدون تعارف اوضاع اقتصاد جهانی در یک تنظیم گری مطلوبی قرارندارد و اقتصاد آمریکا دارای وضعیت نگرانی کننده ای است. همچنین در درحوزه خاورمیانه بدبختی های مضاعفی وجود دارد که اقبال اقتصاد جهانی را با ناکامی مواجه کرده است  و آینده  بازار انرژی با توجه به عدم ثبات سیاسی آمریکا و نگرانی هایی که درمورد اروپا و آسیا وجود دارد چندان مطلوب به نظر نمی رسد همچنین با  وجود هشدارهایی که از سراسر جهان به گوش می رسد نمی توان آینده خوبی انتظار داشت و به طور کل میانگین نگاه به بازارجهانی نگرش مثبتی نیست.


خادمی : بسیاری از برنامه های ششم توسعه برپایه قیمت نفت بنا شده است
از سوی دیگر هدایت اله خادمی عضو کمسیون انرژی مجلس درخصوص کاهش قیمت نفت گفت: ما دربرنامه ششم بسیاری از برنامه ها را با تمرکز بر قیمت نفت مبنا قرار داده ایم و طبیعی است که با کاهش قیمت نفت مشکلاتی برای اقتصاد ما که وابسته به قیمت نفت است به وجود خواهد آمد اما اگر منابع درمسیر درست ، سرمایه گذاری شود با افزایش قیمت نفت در پروژه های سرمایه گذاری و عمرانی هزینه خواهد شد که به توسعه اقتصادی  کشور کمک خواهد کرد.
تولید نفت شیل بازار کشورهای دیگر را کم رنگ کرده است
خادمی قیمت نفت را متاثر از کشورهای تولید کننده نفت دانست و گفت: قیمت گذاری نفت به کشورهای همسایه و تولید کننده نفت بستگی دارد و درنهایت عرضه و تقاضای این کالای گران بهاست که حرف اول و آخر را می زند شاید تولید نفت شیل آمریکا دراین زمینه خیلی بی تاثیر نباشد و باعث می شود که کم کم بازار کشورهای دیگر کم رنگ تر شده و وقتی پای منافع ملی آمریکا درمیان باشد تمام تلاش خود را می کند تا به کشورهای صادرکننده نفتی کمتر وابسته شده و با این امر می تواند به اقتصاد کشورهایی که به نفت متکی هستند ضربه بزند بنابراین اگر کشورهای منطقه و اپک مدیریت صحیحی نداشته باشند روند نزولی شدن قیمت نفت درآینده نیز ادامه خواهد یافت .
او نفت را به مسائل سیاسی بین الملل سایر کشورها پیوند زد و خاطرنشان کرد: افت و خیز قیمت نفت بی ارتباط با موضوعات سیاسی نیست و بارها شاهد آن بودیم که با برقراری امنیت درمنطقه قیمت نفت تغییرات زیادی داشته است و یا وقوع بحران های غیرمنتظره بازار نفت به تبع آن دستخوش تغییر شده است که برای ایجاد ثبات بیشتر بهتر است کشورهای اپک و تولیدکننده نفت اختلافات سیاسی را کنارگذاشته و براساس منافع ملی به کنترل قیمت  طلای سیاه بپردازند .
او درارتباط  نوسانات قیمت ارز در هفته های اخیر گفت : با کاهش قیمت نفت، ارز کمتری به بازار وارد شده و همین امر باعث صعودی شدن قیمت ارز شده است اما اگر قیمت واقعی دلار اعلام شود واردات کمتری به کشور شده و می تواند منجر به افزایش رونق تولید و صادرات شود .
عضو کمیسیون انرژی مجلس یکی دیگر از دلایل نزولی شدن قیمت نفت را اینگونه عنوان کرد: دولت برای جبران کسری بودجه ناشی از کاهش قیمت نفت ناچار است با مانوردادن روی قیمت ارز و بالابردن قیمت دلار کسری بودجه را به نحوی جبران کند و همین امر باعث بالارفتن  گاه و بیگاه قیمت نفت می شود. بنایراین می توان چنین برداشت کرد که در شرایط فعلی نه تنها نمی توان افق مثبتی برای قیمت های نفت متصور شد ، بلکه چه بسا شاهد نزول بیشتر نفت در ماه های آتی نیز باشیم.
 

اخبار مرتبط

قیمت نفت کاهش یافت

قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه تحت تاثیر احتمال افزایش تولید اعضای اوپک برای جبران... 3 خرداد 1397

نظرات شما