نسیم اقتصاد- عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران علت اصلی منفی شدن تراز تجاری ایران در پنج ماهه نخست امسال را «نرخ ارز» دانست و گفت: برای رقابت پذیری کالاهای صادراتی به کاهش تورم و متناسب سازی آن با تغییر جهانی و واقعی سازی نرخ ارز نیازمندیم.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا، محسن بهرامی ارض اقدس افزود: در روزها و هفته های گذشته شاهد افزایش نرخ ارز بودیم و همین مساله می تواند به همان نسبت بر صادرات غیرنفتی تاثیر داشته باشد.
بهرامی ارض اقدس یادآوری کرد: در ایران با وجود همه تلاش های انجام شده، هنوز شاهد تورم حدود 10 درصدی هستیم و بدان معنا که قیمت تمام شده کالاهای صادراتی ما سالیانه 10 درصد افزایش می یابد؛ در حالی که نرخ جهانی تورم به صفر نزدیک است.
وی ادامه داد: نمی توانیم کالاها و محصولات ایرانی را با ریال، ارزان تولید کنیم و با دلار، گران بفروشیم.
این فعال بخش خصوصی سهم 51 درصدی میعانات گازی، فرآورده های پتروشیمی و کالاهای وابسته به نفت از صادرات غیرنفتی کشور را یادآوری و تاکید کرد هرگونه افزایش یا کاهش در قیمت نفت می تواند این 51 درصد صادرات کشور را متاثر سازد.
** توقف سایت ثبت سفارش واردات خودرو را کم کرد
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران تاکید کرد متوقف شدن سایت ثبت سفارش خودروهای صادراتی، موجب کاهش واردات شده است.
به گفته وی، همین امر بر میزان کل واردات تاثیر منفی گذاشته است.
در پنج ماهه نخست امسال 19 میلیارد و 442 میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 16.49 درصد افزایش نشان می دهد.
عمده ترین دلایل افزایش واردات به خودرو و قطعات منفصل خودرو، کالاهای سرمایه ای و برخی کالاهای اساسی مربوط می شود.
همچنین در مدت یاد شده میانگین قیمت کالاهای وارداتی کشورمان به ازای هر تن به یک هزار و 367 دلار افزایش یافت که در مقایسه با پارسال 8.84 درصد افزایش نشان می دهد.
مجموع صادرات غیرنفتی ایران در پنج ماهه امسال به 17 میلیارد و 193 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال به میزان 4.95 درصد کاهش یافت.
در مردادماه صادرات پتروشیمی سبز شد و با یک روند افزایشی نسبت به چهارماهه گذشته 2.03 درصد افزایش یافت و 6 میلیارد دلاری شد اما تجارت خارجی ایران با کاهش صادرات سایر کالاها همراه بود.
در این بخش هم گرچه نسبت به چهارماهه قبل شاهد بهبود بوده ایم، اما 9.3 درصد نسبت به پارسال کاهش ثبت شد که البته این رقم در تیرماه 14.99 درصد بود.
همچنین میانگین قیمت هر تن کالای صادراتی نیز در مدت یادشده به 358 دلار رسید که 3.47 درصد افزایش داشت.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما