نسیم اقتصاد- همزمان با ششمین روز از هفته دولت، با حضور استاندار خراسان جنوبی و شماری از مدیران ارشد شرکت برق حرارتی، عملیات آماده سازی معدن زغال سنگ نیروگاه حرارتی مزینو آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از پاون، مصطفی  علی ربانی مشاور مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در حاشیه مراسم آماده سازی معدن زغالسنگ مزینو طبس برای تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه طبس اظهار داشت: مبحث آماده سازی معدن از جمله کارهای زمان بر محسوب می شود که ممکن است تا 30 ماه به طول بینجامد.
وی افزود: در گذشته با گمانه‌زنی‌هایی لایه های زغالسنگ معدن شناسایی شده و اکنون براساس آن باید باطله برداری شود تا عمق مناسب برای لایه های قابل بهره‌برداری شناسایی و آماده سازی شود.
وی با تاکید بر زمان بر بودن این پروژه خاطرنشان کرد: برای نیروگاه زغالسنگ سوز طبس حدود 2 میلیون تن زغال سنگ نیاز هست که فرآیند برداشت وسیعی را می طلبد.
ربانی تصریح کرد: برنامه ریزی شده تا هم زمان با تکمیل ساخت نیروگاه طبس، فرآیند بهره برداری از معدن دنبال شود.
وی اضافه کرد: به‌زودی بخش اصلی ساخت نیروگاه آغاز خواهد شد و امیدواریم که به محض بهره برداری از واحدهای نیروگاه موفق به تامین سوخت آن از محل معدن مزینو شویم.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تمامی تلاش مان را به کار می گیریم تا اولویت مصرف سوخت در نیروگاه طبس را به سمت زغالسنگ معطوف داریم و از استفاده از سوخت مایع در این نیروگاه جلوگیری شود.
سید علی اکبر پرویزی، استاندار خراسان جنوبی در این مراسم با اشاره به برگزاری جلسات متعدد در سال گذشته و امسال با وزارت نیرو و شرکتهای توانیر و برق حرارتی اظهار داشت: بخشی از دلایل تاخیر این پروژه مخالفت های وزارت نیرو و بخشی از آن مربوط به تحریم ها بوده است.
وی افزود: براساس توافقاتی که با  وزارت نیرو داشتیم مقرر شد، بعد از اجرایی شدن پروژه در بخش آب ، بخشی از آن که در برآورد اولیه 10 متر مکعب بود برای چهار شهرستان غرب استان به میزان 27 میلی لیتر مکعب افزایش پیدا کرده و  امیدوارم در بودجه 97 در لایحه پیش بینی شود و ما بتوانیم قبل از آبان ماه مجوز اصلاحی ماده کمیسیون را بگیریم و بخشی را متعهد شدیم و بخشی را پیگیری کنیم .
استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد:  موضوع آب برای آینده استان و شهرستان طبس مهم است و وزیر نیرو اعلام کرده که پیمانکار اولویت پروژه را از این مسیر انجام دهد و کار را شروع کند.
وی تصریح کرد: استفاده از زغالسنگ  در ایران کار جدیدی است و هنوز برای برخی هضم نشده که آیا میشود از زغالسنگ برای تولید انرژی استفاده کرد ولی قطعا با این جلسات انجام شده وزارت نیرو مصمم است که این پروژه را انجام دهد که تحرکی صورت گرفته  است .
پرویزی اضافه کرد: مجموعه صنعت و معدن و سازمان زمین شناسی اگر نیاز است  باید  در اموری از قبیل مطالعات  مشارکت و نتایج مطالعات پیشین را در اخر مجموعه قرار دهد.
وی همچنین از پیگیری استانداری و سایر دستگاه های زیربط جهت اجرایی شدن این پروژه خبر داد و افرود: در موضوع تولید زغال از اکنون باید کار شود چون فرض بگیریم که همه ماشین آلات نیروگاه وارد و نصب شده ولی اگر مواد اولیه آن تامین نشود که نیروگاه قابل استفاده نیست و کاری همزمانی است که باید صورت بگیرد.
وی در خصوص تولید زغال گفت: شرکت زغالسنگ طبس با سابقه طولانی که دارد تاحالا حدود 600 هزار تن تولید داشته و قرار است خط جدیدی به آن اضافه شود که به یک میلیون تن یا 800 هزار تن برسد.
استاندار خراسان جنوبی خواستار مشارکت بخش خصوصی در استخراج زغال سنگ شد و گفت: به نفع دولت است که این نیروگاه در آینده به بخش خصوصی واگذار شود و بنابراین بهتراست تا برای جلب سرمایه گذاری بخش خصوصی اقدام کنیم.
وی از توافقات صورت گرفته در جلسه  تامین خراسان جنوبی و تشکیل کمیته ای با حضور مدیران بانکهای عامل دولتی و بانک مرکزی بنده جهت تسریع در اجرای پروژه خبر داد و افزود: این کمیته پروژه های دارای توجیه اقتصادی فنی و زیست محیطی را پیگیری خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: با راه اندازی نیروگاه،  سرمایه گزاری و اشتغال های زیادی ایجاد خواهد کرد امیدواریم که با پیگیری مسئولین شهرستان و مدیران شرکت توانیر و وزارت نیرو و عوامل استانی پروژه مذکور هرچه سریعتر عملیاتی شود .
شایان ذکر است عملیات اجرایی این پروژه، از سال 1383 آغاز شده و با بهره برداری از آن، برای هزار و 95 نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد.
این پروژه با اعتباری بالغ بر 4 میلیارد و 389 میلیون ریال آغاز به فعالیت می کند.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما