نسیم اقتصاد- افزایش 13 دلاری قیمت نفت ایران، هم پیمانی عراق، امارات و قزاقستان برای پیوستن به توافق کاهش تولید، سیاست نفتی ضد ایرانی عربستان به ضرر ونزوئلا، اروپا در پی جایگزین کردن واردات گاز از آمریکا و افزایش فراتر از انتظار تقاضای جهانی نفت در سال 2017 میلادی مهمترین عناوین اخبار جهان انرژی در 24 ساعت گذشته بود.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا، این سازمان از افزایش هفت هزار بشکه ای تولید روزانه نفت ایران و رسیدن آن به 3 میلیون و 824 هزار بشکه در روز در ماه ژوئیه 2017 خبر داد.
در حالی که این میزان در ماه ژوئن 3 میلیون و 817 هزار بشکه در روز اعلام شده بود.
اوپک میانگین قیمت نفت سنگین ایران در ماه ژوئیه را 46 دلار و یک سنت برای هر بشکه اعلام کرده که این رقم نسبت به ماه پیش از آن 3.1 درصد افزایش یافته است.
متوسط قیمت نفت سنگین ایران در ماه ژوئن بالغ بر 44 دلار و 62 سنت برای هر بشکه اعلام شده بود.
بر اساس اعلام اوپک، میانگین قیمت نفت ایران در 7 ماهه نخست سال جاری میلادی 49.36 دلار در هر بشکه بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 13 دلار افزایش داشته است.
**هم پیمانی عراق، امارات و قزاقستان برای پیوستن به توافق کاهش تولید
به گزارش بلومبرگ، سازمان اوپک اعلام کرد، کشورهای عراق، امارات و قزاقستان که تاکنون به توافق کاهش تولید پایبند نبوده اند، در نشست ابوظبی بر تعهد خود به این توافق تاکید کردند.
اوپک با انتشار بیانیه ای روی سایت اینترنتی خود اعلام کرد: همه کشورها حمایت کامل خود از شیوه نظارت بر کاهش تولید برای دستیابی به تبعیت از توافق را تاکید کرده اند.
**ادامه روند نزولی فروش نفت ایران به هند
به گزارش رویترز، هند به دلیل اختلاف با ایران بر سر میدان گازی «فرزاد ب» قصد دارد در سال مالی منتهی به 31 مارس 2018، خرید نفت خود را از این کشور حدود یک چهارم کاهش دهد.
میزان خرید نفت هند از ایران در ماه ژوئیه نسبت به ماه پیش از آن با 16.3 درصد کاهش به 414 هزار و 900 بشکه در روز رسید.
میزان فروش نفت ایران به هند در این مقطع 20.7 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است و به گفته منابع آگاه، میزان بارگیری نفت خام ایران به مقصد هند احتمالا در ماه جاری میلادی به 310 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت که پایین ترین رقم از فوریه 2016 تاکنون محسوب می شود.
پالایشگاه های هندی برای جبران کاهش خرید نفت از ایران، به خرید تک محموله ها و افزایش خرید نفت خام ترش از عراق و روسیه روی آورده اند.
**سیاست نفتی ضدایرانی عربستان به ضرر ونزوئلا شد
به گزارش روزنامه ایندپندنت، چندی است که عربستان به منظور از صحنه خارج کردن صنعت نفت شیل آمریکا و نابودی اقتصاد ایران سعی می کند سیاست عرضه بالا و پایین نگه داشتن قیمت نفت را دنبال کند، اما این راهبرد لزوما موجب متلاشی شدن اقتصاد ایران نشده است، بلکه این سیاست منجر به آسیب دیدن شدید اقتصادهای نفتی در آمریکای جنوبی و آفریقا از جمله ونزوئلا شده است.
افت قیمت نفت مهمترین عامل افول اقتصادی ونزوئلا به شمار می رود.
**اروپا در پی جایگزین کردن واردات گاز از آمریکا
به گزارش راشاتودی، مدیرعامل شرکت «یونیپر» آلمان ، یکی از 5 شرکت بزرگ انرژی در اروپا، گفت: اتحادیه اروپا باید به دنبال پیدا کردن جایگزین گاز گران قیمت آمریکا برای خود باشد.
مدیر عامل این شرکت بزرگ آلمانی گفت: علت اصلی تحریم روسیه از سوی آمریکا این است که این کشور می خواهد بر بازارهای انرژی مسلط شود.
مقامهای آلمانی نیز اعلام کردند در صورتی که تحریم های اخیر آمریکا علیه روسیه به منافع شرکت های اروپایی آسیب وارد کند، مقابله به مثل خواهد شد.
**افزایش فراتر از انتظار تقاضای جهانی نفت در سلا 2017 میلادی
به گزارش رویترز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: تقاضای جهانی برای نفت در سال جاری میلادی بیش از حد انتظار افزایش خواهد یافت.
این آژانس در گزارش ماهانه خود، پیش‌بینی‌اش از رشد تقاضای نفت را در سال 2017 از یک میلیون و 400 هزار بشکه در روز پیشین، به یک میلیون و 500 هزار بشکه در روز افزایش داد و گفت که انتظار دارد سال آینده نیز میزان تقاضا یک میلیون و 400 هزار بشکه افزایش یابد.
**تولید روزانه نفت آمریکا در سال 2018 میلادی به 10 میلیون بشکه خواهد رسید
به گزارش پلاتس، سازمان اطلاعات انرژی آمریکا در تازه ترین پیش بینی خود اعلام کرد: انتظار می رود تولید نفت ایالات متحده در 2 سال آینده به روند افزایشی خود ادامه دهد و مجموع تولید نفت این کشور تا نوامبر سال 2018 میلادی به بیش از 10 میلیون بشکه در روز برسد.
همچنین برآورد می شود که میانگین تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی 9 میلیون و 350 هزار بشکه در روز باشد که این رقم در مقایسه با پیش بینی ماه گذشته این سازمان، روزانه 20 هزار بشکه افزایش نشان می دهد.
این در حالی است که تولید نفت آمریکا در ماه ژوئیه با بیش از یک درصد رشد در مقایسه با ماه قبل از آن به 9 میلیون و 430 هزار بشکه در روز رسید.
**بی پی رکورد تولید گاز شیل را شکست
به گزارش خبرگزاری شین هوا، شرکت بریتیش پترولیوم گزارش کرد که میزان بسیار زیادی گاز شیل از زمینی که 2 سال پیش از یک شرکت حفاری امریکایی خریده بود، تولید کرده است.
میانگین تولید 30 روزه این چاه که در منطقه سن‌خوان، در شمال غربی ایالت نیومکزیکو واقع است، هم اکنون به 12 میلیون و 900 هزار فوت مکعب رسیده است.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما