نسیم اقتصاد- بررسی آمار بازدهی صنایع بورسی حاکی از آن است که صنعت قند و شکر به طور متوسط با 65 درصد رشد قیمت سهام شرکت های گروه خود پربازده ترین صنعت بورس شد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد، این صنعت با 12 شرکت زیر مجموعه فعال خود در حالی پربازده ترین گروه نیم سال اخیر شناخته شد که شاخص آن از رقم 5587 واحدی به رقم 9197 واحدی افزایش یافته تا به صورت میانگین بازدهی 65.35 درصدی را برای سهامدارانش رقم بزند.
صنعت چاپ و انتشار نیز با تنها یک عضو و تحقق بیش از 51 درصد بازدهی مثبت جایگاه دوم صنایع پربازده بازار سهام را برای دوره 6 ماهه به خود اختصاص داد. بطوریکه این صنعت با روند صعودی قیمت سهام چافست در بالای فهرست بازدهی گروه های بورسی قرار گرفت.
گروه محصولات کاغذی نیز با بازدهی 50.66 درصدی شرکت های گروه خود توانست سومین صنعت از نظر بیشترین بازدهی مثبت را کسب کند.
صنایع رایانه، لاستیک و فلزات اساسی نیز پس از صنعت کاغذسازی رتبه های چهارم تا ششم پربازده ترین گروه ها را در اختیار خود گرفتند.
در حالی که در بازه زمانی مورد بررسی شاخص 32 صنعت با بازدهی مثبت همراه بودند که در همین مدت 9 صنعت با افت قیمت سهام شرکت های زیر مجموعه خود مواجه شده و بازدهی منفی بین 0.19 منفی تا 20.65 درصد را مواجه شدند.
بطوریکه در رأس آنها صنعت محصولات فلزی به طور میانگین با کاهش حدود 21 درصدی قیمت سهام شرکت های گروه خود بدترین عملکرد را در بازه 6 ماهه در میان سایر گروه های بورسی از خود به نمایش گذاشته است.
گروه فنی مهندسی و محصولات چوبی نیز پس از گروه محصولات فلزی در پایین ترین جایگاه های بازدهی صنایع جای گرفتند و به صورت میانگین حدود 18 و 13 درصد بازدهی منفی را عاید سهامداران شرکت های خود کردند.
این گزارش می افزاید، با توجه به آخرین نرخ مصوب سود سپرده بانکی در محدوده 18 درصد، حدود 18 صنعت بورسی و فرابورسی بازدهی فراتر از سود بانکی را در بازه نیم ساله برای سهامدارانشان به ارمغان آورده اند.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما