نسیم اقتصاد- بابایی گفت: تاکنون بیش از 91 میلیارد دلار در توسعه پارس جنوبی هزینه شده و پروژه توسعه آن تا سال 97 پایان می باید.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از خبرنگاران جوان، علمدار بابایی مدیر عملیات مجتمع گاز پارس جنوبی در نشستی با انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت که در عسلویه برگزار شد،اظهار داشت: تا کنون بیش از 91 میلیارد دلار در توسعه پارس جنوبی هزینه شده و توسعه مجتمع گاز پارس جنوبی تا سال 97 تمام می شود،این اتفاق آغاز زنجیره ارزش آفرینی خواهد بود.
وی ادامه داد: بین 60 تا 63 میلیارد دلار هزینه تجهیزات مختلف به کار رفته در توسعه پارس جنوبی بوده است.
علمدار بابایی گفت: چالش بزرگ ما در زمان تحریم ها تامین قطعات یدکی مورد نیاز مجتمع بود. در گذشته قطعات یدکی در کارگاه های پالایشگاه ها تولید می شد، اما با گسترده شدن حجم کار در مجتمع باید از توان شرکت های داخلی نیز در این بخش استفاده کرد.
وی افزود: برای استفاده از توان شرکت های داخلی از سال 93 قدم های خوبی برداشته ایم اما با برخی از موانع قانونی نیز روبرو هستیم که امیدواریم رفع شود و امسال بتوانیم مشکلات در داین مسیر را کمتر کنیم.
مدیر عملیات مجتمع گاز پارس جنوبی تصریح کرد: از دو سال قبل تاکنون تقریبا تمام مشکلات ما در زمینه کارت های الکترونیکی با اتکا به توان متخصصان داخل کشور حل شده و امروز برای ساخت سیستم کنترل بومی برنامه ریزی می کنیم.
وی در پایان گفت: یکی از مهمترین فعالیت های ارزش آفرین در پالایشگاه انجام تعمیرات اساسی است. در این زمینه به کمک یکی از سازندگان داخلی موفق به تولید شیرهای پروانه ای شده ایم. اما در زمینه تولید بال و کنترل ولو ها مشکلات فراوانی وجود دارد که امیدواریم استصنا در این زمینه از مجتمع گاز پارس جنوبی حمایت کند.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما