نسیم اقتصاد- رئیس کنفدراسیون صادرات ایران از عادی شدن فرآیند صادرات پتروشیمی ایران به ترکیه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از ایبِنا، محمد لاهوتی با بیان اینکه مشکل صادرات به ترکیه محدود به پتروشیمی نبوده است، افزود: چهارشنبه هفته گذشته باخبر شدیم که ترکیه برای واردات محصولات ایرانی از جمله سرب و روی قوانین جدیدی وضع کرده است و بر این اساس باید اسناد صادراتی ایران به تأیید کنسولگری ترکیه در ایران برسد.
وی ادامه داد: این مسئله ضمن اینکه صف کامیون‌های حمل بار ایران به ترکیه را طولانی کرده بود باعث تحمیل هزینه زیاد به صادرکنندگان برای تأیید مدارک شد.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: رسیدگی به این موضوع در دستور کار اتاق بازرگانی ایران قرار گرفت و در پیگیری از سفارت مشخص شد که سوءتفاهم پیش آمده است.
لاهوتی اضافه کرد: از آنجا که درباره کالاهایی که با تعرفه ترجیحی از ترکیه به ایران صادر می‌شود، ایران درخواست اسناد تأییدشده سفارت را دارد، ترکیه هم اقدام متقابل انجام داده بود و آنها هم از تمام کالاهای صادراتی ایران بدون اینکه کالاهای ترجیحی را از کالاهای دیگر جدا کنند، تأییدیه گواهی مبدأ درخواست کرده بودند.
وی ادامه داد: این موضوع با پیگیری اتاق بازرگانی ایران و کنفدراسیون صادرات ایران برطرف شده است و تشکل‌ها از صادرات تمامی کالاهای ایرانی به ترکیه به مانند گذشته خبر دادند  و دیگر نیازی برای دریافت تأییدیه از کنسولگری ترکیه برای صادرات کالاهای پتروشیمی وجود ندارد.
لاهوتی گفت: وضع صادرات در مرزهای ایران و ترکیه و صادرات تمامی کالاهای ایرانی به ترکیه از جمله محصولات پتروشیمی به روال سابق برگشته است.
وی گفت: موضوع پتروشیمی در چین و ترکیه متفاوت است، چین در کنترل نقل و انتقال پول و مبارزه با پولشویی در اجرای FATF شرایط جدیدی را وضع کرده است و می خواهد از برگشت وجوه پتروشیمی به صادرکنندگان ایرانی اطمینان حاصل شود.
لاهوتی افزود: در مواردی نیز از طریق کشور امارات، کالاهای ما به دیگر بازارها، صادر می شود که در این فرآیند به علت جابجایی اسناد، دریافت پول با مشکلاتی مواجه شده و با رویه جدید چین این مشکلات تشدید شده است، البته عده‌ای معتقدند فشارهای آمریکا در این تصمیم چین بی‌تاثیر نبوده است.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما