نسیم اقتصاد- سامانه‌های خنک کاری هوای ورودی توربین‌های گازی نیروگاه مشهد طی مراسمی با حضور مدیران صنعت برق و مقامات استان خراسان رضوی افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از پاون، غلامرضا مهرداد، مدیرکل دفتر فنی پشتیبانی تولید شرکت مادر تخصصی برق حرارتی در این مراسم با اشاره به نیاز مصرف برق در کشور، اعلام کرد: سال گذشته نیاز مصرف برق در کشور 52 هزار 700 مگاوات بود که امسال این رقم به بیش از 55 هزار مگاوات رسید و ما موظفیم ضمن کار بر روی مدیریت مصرف، نیاز مصرف را نیز پاسخ دهیم.
وی اظهار کرد: نیروگاه مشهد نیروگاهی ویژه است چون به‌رغم قدیمی بودن، عملکردی منحصر به فردس دارد که این توان مدیون کسانی است که فرهنگ کار مناسبی داشته و در یک واحد صنعتی هر تیمی رد پایی تا پایان عمر نیروگاه خواهد داشت.
وی افزود: پروژه مدیا نیروگاه مشهد تا قبل از پیک تابستان سال جاری به بهره برداری رسید و باعث افزایش توان حاصله در این نیروگاه شد.
مهرداد خاطر نشان کرد: افزایش تولید حاصله از پروژه مدیا نیروگاه مشهد باعث پیشگیری از قطع برق حدود 15 هزار خانوار در پیک مصرف شبکه در تابستان شده است و همچنین سه پروژه بزرگ در این نیروگاه در سال جاری وجود داشت که خیلی سریع به نتیجه رسیده است.
مدیرکل دفتر فنی پشتیبانی تولید شرکت مادر تخصصی برق حرارتی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص شناسایی فعالیت‌ها و زنجیره‌های اقتصادی مزیت دار عنوان کرد: طرح مدیا نیروگاه مشهد در چارچوب اقتصاد مقاومتی است که مشخصه مهم این طرح، آنست که با هزینه و زمان بسیار کمتری از خرید، این ظرفیت سازی تولید برق صورت می‌گیرد.
مهرداد تصریح کرد: تقریباً هزینه و زمانی که برای این نوع طرح‌ها مصرف می‌شود، حدود 10 درصد خرید ظرفیت است، که مزیت اصلی این طرح‌هاست و در بالاترین درجه حرارت، این سیستم بالاترین راندمان را داشته که این نیز یک مزیت محسوب می‌شود ضمن آنکه هزینه‌های اجتماعی و حساسیت موجود درباره قطع برق بسیار بیشتر از قیمت برق تولیدی است و اینجاست که حساسیت این طرح‌ها خود را نشان می‌دهد.
 مصطفی یعقوبی، مدیرعامل شرکت مدیریت تولید نیروی برق مشهد، در خصوص پروژه خنک سازی هوای ورودی به توربین‌های های گازی نیروگاه مشهد گفت: در این پروژه EPC، مراحل مهندسی تأمین، نصب کولرهای تبخیری و مخزن ذخیره آب در مدت زمان اجرایی 73 روز از زمان انعقاد قرارداد با پیمانکار صورت گرفته است که نتیجه اجرای این پروژه افزایش تولید است و پیش بینی قراردادی 6.5 مگاوات را از اجرای آن داشتیم اما در عمل این افزایش تولید به 10 مگاوات رسید که کاهش دمای توربین و ذرات معلق نیز از دیگر نتایج اجرای این پروژه بوده است.
یعقوبی تاکید کرد: اجرای این پروژه در واحدهای G11 و G12 موجب افزایش تولید به میزان متوسط 16 درصد در هر واحد شده است.
وی با اشاره به پروژه‌های اجرا شده توسط این شرکت از پاییز 95 تاکنون عنوان کرد: قطعاً نیروگاهی که می‌خواهد در چرخه تولید انرژی بماند، نیازمند برخی پیش بینی‌هاست و باید تعمیرات دوره ای و پروژه‌های بهینه سازی داشته باشد، در صورتی که این برنامه‌ها محقق شود، خروجی آن به شکل کاهش نرخ خروج اضطراری و پایداری انرژی حاصل می‌شود.
رضا شیران خراسانی، رییس مجمع نمایندگان استان خراسان در مجلس شورای اسلامی نیز در آیین افتتاح سامانه خنک کننده هوای ورودی توربین‌های گازی نیروگاه مشهد اظهار کرد: یکی از آسیب‌های جدی کشور پایین بودن نرخ بهره وری است و ما در حوزه سرمایه گذاری رشد داشته‌ایم ولی رشد مناسبی در بهره وری به دست نیاورده‌ایم.
وی افزود: اقتصاد مقاومتی به معنای توجه به درون و استفاده بهینه از داخل و افزایش نرخ بهره وری است و خوشحالیم که پروژه ای در این نیروگاه با هدف افزایش کارایی و بهره وری مورد افتتاح قرارگرفت.
مهدی قدوسی، رئیس هیات مدیره شرکت مدیریت تولید برق مشهد با اشاره به همکاری نیروگاه مشهد با شرکت مهندسی و خدمات تابا برای انجام این پروژه عنوان کرد: این ظرفیت‌ها برای سیستم‌های بهره بردار جذاب خواهد بود و محاسبه قدرت عملی واحدها در گزارش وزارت نیرو نسبت ظرفیت عملی به ظرفیت اسمی نیروگاه‌ها 74 است که در گذشته این نسبت برای ما 65 بود ولی امروز در نتیجه این همکاری این ظرفیت به 90 درصد رسیده است.
رئیس هیات مدیره شرکت تولید برق مشهداضافه کرد: پیشرفت‌های نیروگاه مشهد نتایج حاصله از یک کار تیمی است و همه مجموعه در تک تک فرآیندها درگیر بوده و می‌توان گفت این نوع فعالیت‌ها باعث هدفگذاری در جهت کاهش زمان اجرای پروژه بوده است.
علی نیکبخت، مدیرعامل شرکت مهندسی و خدمات تابا نیز با اشاره به اینکه این پروژه در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال بوده است، تصریح کرد: در اجرای این پروژه تلاش کرده‌ایم تا از توان فنی مهندسی، ظرفیت‌های بومی و همچنین تجربیات ارزشمند بین المللی با تمرکز بر کار آفرینی و توسعه اقتصاد دانش بنیان حداکثر بهره وری صورت گیرد.
وی افزود: پیچیدگی این پروژه در فاز طراحی ساخت و اجرا به دلیل شرایط خاص و قدمت بالای نیروگاه و همچنین به حسب تعهد تابا جهت تضمین بازگشت سرمایه مشتری، بسیار زیاد بوده است.
مدیرعامل شرکت مهندسی و خدمات تابا خاطرنشان کرد: به طور کلی میانگین افزایش توان حاصله از پیاده سازی این سامانه در نیروگاه مشهد 4 مگاوات بیشتر از تعهد قراردادی است و راندمان کولرهای تبخیری نیز بالای 93 درصد است و میزان اشتغال ایجاد شده مستقیم در این پروژه 2 هزارو 735 نفر در روز و با سهم 98 درصد اشتغال محلی می‌باشد.
سردار نوری نژاد، مدیر عامل بنیاد تعاون ناجا نیز در این مراسم با اشاره به همکاری نیروگاه برق مشهد با شرکت مهندسی و خدمات تابا اظهارداشت: پروژه ای که در حال افتتاح است، پروژه اقتصاد مقاومتی است و نگاه این پروژه به توان داخل است و ارتباط آن با خارج فقط برای کسب تجربه بود که اگر این شاخص‌ها را مقیاس قرار دهیم، اقتصاد مقاومتی در این مجموعه نمود پیدا کرده است.
در حاشیه این مراسم نیز علی عزیزی، مدیر پروژه خنک کاری هوای ورودی نیروگاه مشهد اعلام کرد: اجرای تمامی فازهای طراحی مهندسی، تأمین، ساخت و نصب در کمتر از 3 ماه مستلزم برنامه ریزی دقیق و رعایت اصول مدیریت پروژه است.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما