نسیم اقتصاد- نسبت قیمت به عایدی (P/E) محاسبه شده بر مبنای ارزش بازار 287 شرکت در تیر ماه به 6.7 مرتبه رسید.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد، طبق اطلاعات منتشر شده توسط اداره آمار شرکت بورس اوراق بهادار تهران، نسبت  P/Eبازار در تیر ماه برابر با 6.7 مرتبه بوده است. لازم به ذکر است که 38 شرکت دارای پیش بینی سود صفر یا منفی بوده اند که در محاسبات لحاظ نشده اند.
همچنین به دلیل عدم الزام ارایه پیش بینی سود شرکت های واقع در صنعت سرمایه گذاری ها، 17 شرکت فعال در این گروه در گزارش  P/E لحاظ نمی گردد. بنابراین، نسبت قیمت به عایدی (P/E) محاسبه شده بر مبنای ارزش بازار 287 شرکت معادل 3050 هزار میلیارد ریال و سود پیش بینی شده بیش از 455 هزار میلیارد ریال است.
همچنین بررسی صنایع از نظر ارزش بازار نشان می دهد که گروه محصولات شیمیایی با در اختیار داشتن 29 شرکت و ارزش بازار 655 هزار میلیارد ریالی در رتبه اول قرار دارد، فلزات اساسی با 340 هزار میلیارد ریال وگروه بانک ها، موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی با 309 هزار میلیارد ریال رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند.
این گزارش می افزاید، نسبت پی بر ای منعکس کننده عقیده بازار درباره یک شرکت است و یکی از افزارهای قدیمی و عموماً پر استفاده به منظور ارزش گذاری سهام است. هر چند محاسبه P/E  بسیار ساده است، اما تفسیر آن عملاً کاری دشوار محسوب می شود. معمولاً این نسبت برای شرکت های با چشم انداز مثبت و انتظار برای رشد سودآوری، بالا است. بطوریکه براساس یک دیدگاه، مقدار بالای این نسبت نشان دهنده خوش بینی و مقدار پایین آن نشان دهنده بدبینی عموم سرمایه گذاران درباره آینده شرکت است و تا زمانی بالا خواهد بود که عموم سرمایه گذاران باور به توانایی رشد سود یا افزایش قیمت سهام یک شرکت داشته باشند، اما اگر این اطمینان در قابلیت سودآوری شرکت از بین برود، این نسبت هم افت خواهد کرد.
نسبت پی بر ای همچنین نشان دهنده سطح ریسک یک سهم است و هر چه بالاتر باشد، ریسک سهم هم بالاتر خواهد بود و در صورت منفی شدن بازار تمایل به فروش سهام با پی بر ای بالا نسبت به سایر سهام افزایش می یابد. هنگامی که شرکت ها دوره رشد خود را پشت سر می گذارند، سود آنها تثبیت و نسبت پی بر ای آنها تعدیل می‌شود.
اما نکته مهم در این است که نمی توان تنها بر مبنای نسبت مذکور اقدام به خرید سهام کرد. بلکه عوامل بسیاری برای تصمیم گیری و انتخاب یک سهم وجود دارد. به عنوان مثال باید در نظر داشت که سود برآوردی هر شرکت با این نسبت رابطه زیادی دارد و با تغییر و تعدیل EPS در طول سال نسبت پی بر ای هم به طور مداوم تغییر می کند.
علاوه بر آن، این نسبت برای شرکت هایی که سودآوری ندارند، قابل استفاده نیست و گاهی بالا بودن و پایین بودن آن به خاطر شرایط خاص شرکت همچون برنامه راه اندازی خط تولید جدید و اجرای طرح های توسعه ای است که این شرایط موجب بالا رفتن نسبت پی بر ای می شود، اما در آینده ای معین بازدهی و سودآوری خود را در سهم نشان می دهد.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما