نسیم اقتصاد- معاون راهبری تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی کشور گفت: در سال 92، 45 درصد سوخت مایع و 55 درصد گاز در نیروگاه ها مصرف می شد ولی این عدد در سال 95، به 88 درصد مصرف گاز و 12 درصد سوخت مایع رسید.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از پاون، مهندس « عبدالرسول پیشاهنگ» معاون راهبری تولید شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی کشور در مورد وضعیت مصرف سوخت نیروگاه های کشور اظهار داشت: در حال حاضر، در تابستان روزانه 270 میلیون لیتر سوخت معادل در نیروگاه ها مصرف می شود که این میزان در فصل زمستان به حدود 160 میلیون لیتر سوخت معادل کاهش می یابد.
وی در مورد آخرین وضعیت تأمین سوخت در نیروگاه های کشور گفت: در حال حاضر مشکلی بابت تأمین سوخت نیروگاه ها وجود ندارد و به طور کامل این سوخت تأمین می شود.
وی تصریح کرد: معمولا وزارت نیرو تمایلی به استفاده از سوخت مایع در نیروگاه ها ندارد، چرا که استفاده ار این نوع سوخت باعث افزایش هزینه های تعمیراتی نیروگاه ها می شود ضمن اینکه سوخت مایع از سوخت گاز گرانتر است.
وی در مورد ریسک بیش از حد استفاده از گاز در نیروگاه های کشور و وابستگی بیشتر نیروگاه ها به این سوخت گفت: بخش های برنامه ریزی در حوزه نفت و گاز باید پیش بینی از آینده مصرف گاز و توان تأمین آن برای مصارف گوناگون کشور ارائه دهند، وزارت نیرو تنها، بهره بردار است. در ضمن ما حدود 5/6 میلیارد مخزن سوخت مایع داریم که به دستور پدافند غیرعامل ساخته شده که وزارت نفت موظف به تأمین سوخت پشتیبان است.
پیشاهنگ تصریح کرد: ما در سال 92، 45 درصد سوخت مایع و 55 درصد سوخت گاز در نیروگاه ها مصرف می کردیم ولی این عدد در سال 95، به 88 درصد مصرف گاز و 12 درصد سوخت مایع رسید.
وی خاطرنشان کرد: در سال جاری نیز تاکنون حدود 9 درصد به مصرف گاز نیروگاه ها اضافه شده است و مصرف مازوت نیز حدود 41 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
وی با اشاره به وضعیت تعمیرات و آمادگی نیروگاه ها گفت: در سال گذشته 81 هزار مگاوات ظرفیت برای سرویس و نگهداری برنامه ریزی شد (ظرفیت نصب شده 76 هزار مگاوات است و برخی واحدها دوبار برای تعمیر و سرویس رفته اند) و موفق شدیم واحدها را برای پوشش اوج مصرف تابستان سرویس و تجهیز کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر، نیروگاه های ما بیش از 98 درصد از آمادگی برخوردارند و این امر در حد استانداردهای جهانی است.
معاون راهبری تولید شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی کشور اضافه کرد : یکی از افتخارات ما در صنعت برق این است که نزدیک به 40 درصد واحدهای نیروگاهی کشور، ساخت داخل است، این در حالی است که قبل از انقلاب ما حتی اجازه تعمیر واحدها را هم پیدا نمی کردیم.
وی تأکید کرد : اما صنعت نیروگاهی کشور در حال حاضر جزو 5 صنعت نیروگاه ساز جهان است و در این حوزه می توانیم خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه صادر کنیم.
پیشاهنگ با اشاره به ابتکار جدید شرکت مپنا برای افرایش راندمان فعلی نیروگاههای کشور گفت: اخیراً شرکت مپنا با اجرای تمهیداتی بر روی پره توربین های نیروگاهی کمپرسور و دریچه هوای ورودی موفق شدند سطح تولید و راندمان نیروگاه های موجود را 20 تا 30 مگاوات افزایش دهند.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما