نسیم اقتصاد- معاملات بورس در حالی دومین هفته معاملاتی خود در مرداد ماه را آغاز کرده که روند معاملات سهام حاکی از بهبود نسبی شرایط و تمایل قیمت ها به صعود است.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد، بهبود روند نسبی معاملات سهام در حالی احساس می شود که در این حرکت مثبت عمدتا گروه های بزرگ تحت تاثیر تغییرات بنیادین در قیمت های جهانی و افزایش سودآوری خود ناشی شده است.
بطوریکه افزایش قیمت جهانی شمش و محصولات فولادی، فلزات اساسی به ویژه مس، بهبود شرایط سودآوری پالایشی ها با ابلاغ نرخ های جدید توسط شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و شرکت های صادراتی در این افزایش قیمت ها و رشد شاخص کل بورس نقش مهمی ایفا کرده اند.
در این جریان مثبت و با بررسی آمار عملکردی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت می توان به این نتیجه مهم دست یافت که شاخص کل از نظر کسب بازدهی مثبت بر این نهادهای مالی و مدیران آنها پیشی گرفته است.
بطوریکه طبق آمار موجود از میزان بازده صندوق های با درآمد ثابت در سایت مدیریت فناوری بورس تهران، این نماگر با کسب بازده 3.6 درصدی طی بازه زمانی یک ماه اخیر بالاترین میزان رشد را به خود دیده است.
این در حالی است که طی بازده سه ماهه از آخر جدول بازدهی، رتبه پنجم کم بازده ترین ها را در اختیار دارد؛ اما طی یک ماه گذشته گویا تلاش شاخص بورس برای رشد موثر واقع شده است تا در این بازه زمانی ورق طور دیگری برگردد.
پس از آن نیز دو صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت ارزش آفرین گلرنگ و سرآمد به ترتیب بازدهی مثبت 3.16 و 2.06 درصدی را به دست آورده اند تا در جایگاه دوم و سوم پربازده ترین ها قرار گیرند.
به جز صندوق سرمایه گذاری پارند پایدار سپهر که طی یک ماه اخیر بازدهی منفی محقق کرده، سایر صندوق ها همگی زیر 2 درصد بازدهی مثبت داشته اند.
البته نکته ای که در رابطه با این امر نباید از یاد برد، تاثیرپذیری شاخص کل از تقسیم سود نقدی شرکت ها در مجامع عادی سالیانه است. زیرا در تیر ماه تعداد شرکت هایی که برای تقسیم سود نقدی به مجمع صاحبان سهام می نشینند، به اوج خود می رسد و در پی بازگشایی نماد معاملاتی آنها عدد DPS مصوب مجمع، رشد نماگر بازار را به همراه می آورد.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما