نسیم اقتصاد- گمرک ایران و سازمان انرژی اتمی توافق کردند تا ایکس ری‌های کانتینری نسل پیشرفته در داخل کشور بومی سازی و تولید شود.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از خبرنگاران جوان، پیش از این گمرک ایران با هدف حمایت از تولید داخل سفارش طراحی و ساخت 5 دستگاه ایکس ری کانتینری را به وزارت دفاع داده بود و قرار است این تعداد ایکس ری کانتینری در سال جاری تحویل گمرک ایران داده شود.
همزمان با این اقدام و در ادامه سیاست‌های حمایتی گمرک ایران از تولیدکنندگان داخلی، گمرک و سازمان انرژی اتمی برای بومی سازی تولید ایکس ری کانتینری نسل پیشرفته در داخل کشورمان توافق کردند و با امضای قراردادی تولید ایکس ری‌های نسل پیشرفته در سازمان انرژی اتمی با حمایت گمرک عملیاتی شده است.
بر اساس بررسی‌های دفتر توسعه و تجهیز گمرک، دانشمندان سازمان انرژی اتمی کشورمان از توانمندی‌ها و قابلیت‌های بسیار بالایی در حوزه دانش طراحی و ساخت ایکس ری کانتینری برخوردارند و حتی قادرند تکنولوژی ساخت اشعه دستگاه‌های ایکس ری کانتینری را که انحصارا در اختیار سه کشور آمریکا، آلمان و چین است، نیز بومی سازی کنند.
گمرک ایران اعلام کرده است آمادگی کامل دارد تا از هر گونه برنامه و توانمندی سازمان انرژی اتمی برای تولید ایکس ری کانتینری به لحاظ مالی حمایت کند و در صورت تحویل سفارش‌های داده شده، آماده است تعداد بیشتری از این دستگاه‌ها را برای ساخت و تولید در داخل کشور به سازمان انرژی اتمی سفارش دهد؛ بنابراین گزارش پیش از این در راستای حمایت از تولید داخلی در خرید تجهیزات کنترلی پیشرفته از جمله ایکس ری کانتینری، ساخت 5 دستگاه ایکس ری کامیونی به سفارش گمرک در وزارت دفاع عملیاتی شده بود.
همچنین عنوان شده، از هر سازمان یا بخش خصوصی که امکانات و توانمندی ساخت داخل دستگاه‌های ایکس ری را دارد، حمایت کند.
عقد قرارداد با وزارت دفاع برای ساخت 5 دستگاه ایکس ری کانتینری و قرارداد تفاهم نامه همکاری برای تولید دستگاه‌های ایکس ری کانتینری با سازمان انرژی اتمی نشان دهنده این است که مسئولان گمرک ایران عزم جدی و همه جانبه در حمایت از تولیدکنندگان داخلی ایکس ری دارند.
هم اکنون بزرگترین پروژه گمرکی ایران تحت عنوان سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی با حمایت گمرک ایران به دست توانمند دانش پژوهان داخلی طراحی و به بهره برداری رسیده و در گمرکات سراسر کشور در حال سرویس دهی است که بسیار پیشرفته‌تر از نمونه‌های خارجی بوده و به دفعات پروژه گمرک الکترونیک در ایران مورد تحسین و تمجید سازمان‌های بین المللی از جمله سازمان جهانی گمرک قرار گرفته است.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما