نسیم اقتصاد- بررسی های صورت گرفته نشانگر آن است که حدود 26 درصد از برق مصرفی در خانه ها مربوط به وسایل سرمایشی است.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از پاون، کولرها یکی از پرمصرف ترین وسایل برقی خانگی در فصل های گرم سال هستند.
در واقع کولرها که از تنوع بسیاری هم برخوردار هستند، جزو وسایل حذف نشدنی در زندگی امروزه قراردارند.
بررسی های صورت گرفته نشانگر آن است که به صورت میانگین 26 درصد از برق مصرفی در خانه ها مربوط به وسایل سرمایشی است که البته این میزان در مناطق مختلف آب و هوایی و نیز با توجه به نوع مصرف و فرهنگ خانوار متفاوت است.
به طور کلی این نوع وسایل را می توان به دو بخش کولرهای گازی و کولرهای آبی تقسیم بندی کرد.
این توصیه ها را جدی بگیرید!
همچنین موارد دیگری مانند تمیز کردن فیلترهای کولر و نصب سایبان روی کولر می تواند هزینه های مربوط به کولر گازی را کاهش دهد ولی در هر صورت توجه داشته باشید که هزینه کم مصرف ترین کولر گازی حدوداً 4 برابر هزینه کولرهای آبی است. بنابراین تا حد امکان سعی کنید مصرف کولر گازی را به حداقل برسانید.
همچنین بهتر است کولر گازی خود را بین 23 تا 25 درجه تنظیم کنید تا از این طریق مصرف برقتان به صورت چشمگیری کاهش پیدا کند.
کولرهای آبی هزینه کمتری نسبت به کولرهای گازی دارند وانرژی کمتری مصرف می کنند، ولی رعایت نکات زیر باعث می شود که هزینه استفاده از این کولرها، نسبت به قبل کاهش بیشتری پیدا کند.
درخصوص کولرهای گازی باید گفت که استفاده از این کولرها، هزینه برق شما را به شدت افزایش می دهد بنابراین تا حد امکان از آن استفاده نکنید و یا در صورت لزوم در ساعات اوج بار از آن ها استفاده نکنید، همچنین نصب کندانسورهای کولرگازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی این کولرها خواهد شد؛ علاوه بر این موارد به این نکته نیز توجه کنید که برای استفاده از کولر گازی بهتر است کولرهای دارای آرم استاندارد و با رتبه انرژی بالا انتخاب شود، در صورتی که از یک کولر گازی با رتبه A به جای کولر با رتبه G استفاده شود بیش از 40 درصد در میزان مصرف برق صرفه جویی خواهد شد.
 *در خصوص کولرهای آبی سعی کنید هر سال پوشال ها را تعویض کنید، چون این کار باعث می شود کولر انرژی کمتری مصرف کند.به طور معمول این اقدام باعث کاهش 10 درصدی مصرف برق کولرهای آبی می وشد.
* -سعی کنید در طول روز کولر را روشن نگذارید و همچنین از دور آهسته کولر استفاده کنید.
* با نصب یک سایبان روی کولر، از اتلاف انرژی جلوگیری کنید.
 

اخبار مرتبط