وزارت صنایع کشت و زرع و کالای مالزی انتظار دارد مجموع صادرات روغن پالم و محصولات روغن پالم به ایران تحت یک توافق تجارت آزاد یا ترجیحی، به میزان 30 یا 40 درصد در مقایسه با 453 هزار و 172 تن در سال 2016 افزایش پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا: داتوک سری ماه سیو کئونگ، وزیر صنایع کشت و زرع و کالای مالزی در گفت‌وگو با خبرگزاری Bernama اظهار کرد که کشورش برای این  منظور باید وضعیت سیستم مالیات کنونی که از سوی ایران برای واردات روغن پالم تعیین شده است را روشن کند.

وی گفت: اگر بتوانیم مالیات را 40 درصد کاهش دهیم، حجم صادرات به ایران تا سال آینده می‌تواند 30 تا 40 درصد افزایش پیدا کند که عملکرد کلیدی ما برای سال 2018 خواهد بود.

وزیر صنایع کشت و زرع مالزی در راس یک هیات اقتصادی و فنی برای یک دیدار سه روزه و مذاکره درباره محصولات روغن پالم، چوب و لاستیک به ایران سفر کرده است.

مالزی سرگرم مذاکره برای کاهش بیشتر تعرفه واردات روغن پالم و سایر کالاها تحت یک توافق تجارت آزاد است.

بر اساس این گزارش، صادرات روغن پالم به ایران با چالش محدودیت (سهمیه واردات) و سیاست تبعیض آمیز در زمینه مالیات مواجه است.

ایران در سال 2014 یک سهمیه برای واردات روغن پالم تعیین کرد که بر اساس آن واردات روغن پالم نباید از 30 درصد کل واردات روغن‌ها و چربی‌ها فراتر رود.

میزان واردات روغن پالم به دلیل این سهمیه، به میزان 47 درصد کاهش پیدا کرد و از 997 هزار تن در سال 2013 به 330 هزار و 970 تن در سال 2015 رسید.

در مارس سال 2016 سهمیه واردات حذف شد و یک مالیات بر واردات 40 درصدی جایگزین آن شد در حالیکه مالیات بر واردات سایر روغنهای گیاهی تنها 24 درصد است.

به گفته ماه سیو کئونگ، لازم است توافق تجارت آزاد امضا شود زیرا بهترین راه برای کاهش تعرفه است.

وی گفت: وزیر صنعت و تجارت بین المللی مالزی در آینده نزدیک با همتای ایرانی خود دیدار خواهد کرد تا توافق تجارت آزاد میان دو کشور بسته شود.

مجموع صادرات به ایران در سال گذشته حدود دو میلیارد رینگیت مالزی بود که از این میزان، حدود نیمی روغن پالم و محصولات روغن پالم بود.

این مقام مالزیایی در ادامه افزود: این آمار نشان می دهد که روغن پالم محصول مهمی است و مهم است که از ایران برای بازبینی سیستم مالیات کنونی درخواست شود.

وی خاطرنشان کرد روند صعودی قابل توجهی در صادرات روغن پالم به خاورمیانه وجود داشته است.

ایران پذیرش خوبی برای روغن پالم مالزی داشته و حدود 82 درصد از کل واردات روغن پالم و محصولات روغن پالم ایران در سال 2016 از مالزی بوده است.

صادرات روغن پالم و محصولات روغن پالم مالزی به ایران در سال 2016 حدود 10 درصد افزایش پیدا کرد و به 453 هزار و 172 تن به ارزش 331 میلیون دلار آمریکا رسید.

اوج صادرات این محصول به ایران در سال 2013 بود که به 700 هزار و 729 تن بالغ شد.

اخبار مرتبط

نظرات شما